Pre zasadnutie Zastupiteľstva BBSK 26.9.2024 som pripravil ako predseda komisie Územného plánovania a životného prostredia dôvodovú správu a znenie uznesenia „Otvorená výzva ministrovi životného prostredia SR“ v znení:
Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja
A . v y z ý v a
ministra životného prostredia Slovenskej republiky, aby sa likvidáciou environmentálnych záťaží známych ako „Predajnianske gudróny“ (evidované ako BR (015) Skládka Predajná I. a (016) Skládka Predajná II. s identifikátormi SK/EZ/BR/73 a SK/EZ/BR/74) a BR (009) Nemecká – Areál Petrochema Dubová (evidovaná ako SK/EZ/BR/67) zaoberal bez zbytočného odkladu a pomohol tým zabrániť vzniku ďalších škôd na životnom prostredí a zdraví obyvateľstva nášho kraja.
Predkladateľmi uznesenia boli: Tomáš Abel, Péter Csúsz, Božena Kováčová, Maroš Skopal – predsedníčka a predsedovia poslaneckých klubov.
Uznesenie bolo zo strany Zastupiteľstva BBSK schválené.
Dôvodová správa v plnom znení:
Dôvodová správa
K bodu programu: Otvorené výzva ministrovi životného prostredia SR
Predajnianske gudrónové jamy už desaťročia hrozia ekologickou katastrofou. Odpad sa začal hromadiť už v roku 1964 (pred 60-timi rokmi), pričom jeho pôvodcom bol vtedy závod Petrochema š.p. Dubová so sídlom v obci Nemecká. Gudrónové skládky sú evidované ako environmentálne záťaže pod názvom BR (015) Skládka Predajná I. a (016) Skládka Predajná II. s Iidentifikátormi SK/EZ/BR/73 a SK/EZ/BR/74.
Táto environmentálna záťaž je v regióne Horehronia hrozbou už niekoľko desaťročí. Gudrónové jamy obsahujú karcinogénne látky z rafinácie ropy ako látky silne znečisťujúce životné prostredie a nesú množstvo akútnych rizík. V prípade Predajnianskych gudrónov ide navyše o otvorené nádrže, ktoré sú v prípade prívalových dažďov prepĺňané. Umelo vytvorené hrádze majú konštrukciu, ktorej zloženie nezaručuje ich trvalú pevnosť a s prebytkovou kontaminovanou vodou je mimoriande problematické narábať.
V mesiacoch júl 2023 až november 2023 bola na skládkach riešená geologická úloha a to ,,Geologický prieskum vybraných enviromentálnych záťaží 4-ŠGÚD“ a v decembri 2023 sa vykonávali geofyzikálne merania vo vrtoch, pričom tieto práce zastrešoval Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Regionálne centrum Košice. Informácie o výsledku žiaľ nie sú známe.
Tiež je možné podotknúť, že od januára 2024 sa na skládkach nevykonáva technicko – bezpečnostný dohľad, pričom nie je úplne zrejmé, či sú jamy vodnými stavbami. Toto je predmetom konaní vo veci vydania rozhodnutia podľa ust. § 52 ods. 2 zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon) v znení neskorších predpisov v k.ú. obce Predajná z dôvodu posúdenia pochybnosti, či stavba skládky odpadu Predajná I umiestnenej na pozemkoch parc. č. KN – E 520, 1158/1, 691, 690 v k.ú. obce Predajná je vodnou stavbou podľa definícii uvedených v ust. 52 vodného zákona a z dôvodu posúdenia pochybnosti, či stavba skládky odpadu Predajná II umiestnenej na pozemku parc. č. KN – E 11227/13 v k.ú. obce Predajná je vodnou stavbou podľa definícii uvedených v ust. 52 vodného zákona, ktorý administratívne rieši Okresný úrad Brezno, odbor starostlivosti o ŽP.
Uznesením vlády č.153/2016 zo dňa 29.4.2016 bolo ako príslušné ministerstvo určené Ministerstvo životného prostredia SR, sekcia geológie a prírodných zdrojov. SAŽP Banská Bystrica vypracovala tzv. „Plán sanácie enviromentálnych záťaží“, ktorý bol 15.1.2019 predložený na schválenie Okresnému úradu Banská Bystrica. Ten vydal rozhodnutie č.OU BB OSZP2-2019/007265-006 zo dňa 5.3.2019 a rozhodnutím č.OU BB OSZP2-2019/007266-005 zo dňa 6.3.2019 teda podľa §8 ods.6 zákona o opatreniach na úseku enviromentálnej záťaže je, citujem: Pôvodca ,povinná osoba alebo príslušné ministerstvo je povinné po schválení plánu prác zabezpečiť jeho realizáciu.
Verejné obstarávanie na likvidáciu gudrónových jám už bolo v minulosti vyhlásené viackrát, naposledy v decembri 2018, napriek tomu stále nie je jasné, kto environmentálne záťaže zlikviduje a kedy. V roku 2020 poslanci NR SR vzali na vedomie „Mimoriadnu správu verejného ochrancu práv o situácii v rišení environmentálnych záťaží na území Slovenskej republiky“, ktorú predložila verejná ochrankyňa práv, Mária Patakyová. Mimoriadna správa okrem iného konštatuje, že nečinnosť úradov v sídlach krajov a Ministerstva životného prostredia SR je porušením ústavných práv v zmysle čl. 40 a čl. 44 Ústavy SR:
Čl. 40
Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.
Čl. 44
(1) Každý má právo na priaznivé životné prostredie.
(2) Každý je povinný chrániť a zveľaďovať životné prostredie a kultúrne dedičstvo.
(3) Nikto nesmie nad mieru ustanovenú zákonom ohrozovať ani poškodzovať životné prostredie, prírodné zdroje a kultúrne pamiatky.
(4) Štát dbá o šetrné využívanie prírodných zdrojov, o ochranu poľnohospodárskej pôdy a lesnej pôdy, o ekologickú rovnováhu a o účinnú starostlivosť o životné prostredie a zabezpečuje ochranu určeným druhom voľne rastúcich rastlín a voľne žijúcich živočíchov.
(5) Poľnohospodárska pôda a lesná pôda ako neobnoviteľné prírodné zdroje požívajú osobitnú ochranu zo strany štátu a spoločnosti.
Predajnianske gudrónové jamy sú v zmysle dokumentu „Štátny program sanácie environmentálnych záťaží (2022-2027)“ zaradené medzi environmentálne záťaže s najvyššou prioritou riešenia (kap. 2.2 citovaného dokumentu).
V záujme zjednania nápravy v danej veci zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja vyzýva ministra životného prostredia Slovenskej republiky, aby sa likvidáciou environmentálnych záťaží známych ako „Predajnianske gudróny“ (evidované ako BR (015) Skládka Predajná I. a (016) Skládka Predajná II. s identifikátormi SK/EZ/BR/73 a SK/EZ/BR/74) zaoberal bez zbytočného odkladu a pomohol tým zabrániť vzniku ďalších škôd na životnom prostredí a zdraví obyvateľstva nášho kraja.
Predkladaný materiál je v súlade s Ústavou SR, všeobecne záväznými právnymi predpismi a internými predpismi BBSK.
Materiál bol predmetom rokovania Komisie územného plánovania a životného prostredia pri Zastupiteľstve BBSK.