Dôstojné bývanie pre všetkých

Ako mestský poslanec som sa podieľal na príprave Uznesenia k Dôstojnému bývaniu pre všetkých, ktoré bolo prerokované a schválené v MsZ B. Bystrice 24.9.2024. 

Ide o občiansku kampaň, ktorá presadzuje moderné spôsoby podpory bývania so zameraním na zraniteľné skupiny obyvateľov. 

Pripravil som v spolupráci a z podkladov Centra komunitného organizovania, ktoré sa problematikou zaoberá dlhodobo (pozri napr.: https://www.cko.sk/blog/kto-je-ohrozeny-nedostupnostou-byvania/) dôvodovú správu k uzneseniu v znení: 

  • I. Mesto Banská Bystrica začalo s prípravou materiálu „Program rozvoja bývania mesta Banská Bystrica“. Vzhľadom na túto skutočnosť sa otvára príležitosť pre vytvorenie podmienok, ktoré umožnia v budúcnosti prehľadnú aplikáciu nových foriem zabezpečovania bývania. Tie sa javia ako efektívnejšie a lacnejšie v porovnaní s budovaním bytového fondu. Mesto by tak mohlo v krátkej budúcnosti pružne reagovať na potreby rozvoja bývania. 
  • Pred spracovaním nového strategického dokumentu „Plán rozvoja bývania“ je vhodné, aby bolo plnenie uplynulého dokumentu, ktorý mu predchádzal, riadne vyhodnotené. Výsledky plnenia predošlého dokumentu budú následne podkladom pre spracovanie dokumentu nového. 

  • II. Dostupnosť bývania v Banskej Bystrici sa v priebehu posledných rokov preukázateľne zhoršila. Aj podľa nedávno publikovaného prieskumu sa v Banskobystrickom kraji ceny nehnuteľností medziročne zvýšili aj napriek tomu, že v celoslovenskom priemere ceny klesali. Poradovník žiadateľov o nájomný byt s podporou ŠFRB v Banskej Bystrici k 31.5. 2024 zahŕňa spolu 307 ľudí, prví žiadatelia žiadali o byt v roku 2012, teda na bývanie čakajú už dlhých 12 rokov. 
  • Zhoršenou dostupnosťou bývania sú preukázateľne najviac ohrozené skupiny obyvateľstva, ktoré majú vďaka zložitým okolnostiam pri získavaní bývania objektívne väčšie ťažkosti, ako majoritná časť obyvateľstva. V rámci občianskej kampane „Dôstojné bývanie pre všetkých“ bolo zistené, že ťažkosti pri získavaní bývania preukazujú predovšetkým tieto skupiny obyvateľstva:
  • ● mladí ľudia, študenti a čerství absolventi 
  • ● jednorodičia
  • ● rómske komunity
  • ● rodiny so zdravotne znevýhodnenými členmi
  • ● ľudia bez domova
  • ● seniori
  • ● mnohodetné rodiny

  • Napriek medializovanej snahe štátu vybudovať v krátkom čase desaťtisíce nájomných bytov sa na Slovensku na štátnej úrovni nepodarilo dosiahnuť žiadne konkrétne výsledky. Naďalej tak platí, že ľuďom z ohrozených skupín sa dobre býva v tých mestách, kde bolo pre samosprávy dostupné bývanie prioritou a postavil sa dostatočný počet mestských nájomných bytov, ktoré umožňujú ponúknuť obyvateľom nižší, ako komerčný nájom. Mesto Banská Bystrica za posledné desaťročie nepostavilo ani jeden nájomný byt. 

  • III. Nové formy zabezpečenia bývania sú predovšetkým Modely Housing First a Housing Let, ktoré  preukázali vysokú efektivitu v rôznych miestnych kontextoch, vrátane Slovenskej republiky. Pilotné projekty týchto prístupov na Slovensku dosiahli mimoriadne vysokú úspešnosť, s mierou udržania bývania pre zraniteľné rodiny až 95 %. Tieto modely umožňujú flexibilné prispôsobenie sa miestnym potrebám a podmienkam, čo zvyšuje ich účinnosť a relevanciu v rôznych socioekonomických prostrediach.
  • Na druhej strane, prestupné bývanie s jeho hierarchickým prístupom, sa v slovenskom kontexte sa ukazuje ako menej efektívne. Jeho zložitá štruktúra a vysoká miera recidív obmedzujú jeho schopnosť účinne riešiť problémy ľudí, ktorí pochádzajú z ohrozených skupín, hlavne ľudí bez prístrešia.
  • Moderné prístupy zabezpečenia bývania, ako sú Housing First a Housing Let, prinášajú významné výhody v porovnaní s tradičným modelom prestupného bývania. Tieto prístupy dokazujú vyššiu efektívnosť nielen v zlepšení kvality života ľudí, ale aj v znižovaní potreby nákladných krízových služieb a dosahovaní vyššej miery udržania bývania. Vzhľadom na ich pozitívne výsledky a ekonomickú efektívnosť sa ukazujú ako efektívne prístupy, ktoré by malo zaviesť aj Mesto Banská Bystrica.
  • Je pravdepodobné, že situácia sa môže v Banskej Bystrici v krátkej budúcnosti zmeniť, pokiaľ sa táto téma stane politickou prioritou vedenia mesta a mesto začne uplatňovať aj iné formy zabezpečenia bývania, ktoré sú efektívnejšie a operatívnejšie v porovnaní s budovaním bytového fondu. Predložené uznesenie odporúča, aby mesto Banská Bystrica v blízkej budúcnosti uplatnilo používanie moderných prístupov k zabezpečeniu bývania, najmä pre rizikové skupiny obyvateľstva. Táto vízia má mať podporu v pripravovanom Programe rozvoja bývania, do ktorého je vhodné uvedené princípy zapracovať. Toto je jedným z cieľov odporúčania predloženého uznesenia. 
  • IV. Materiál bol prerokovaný v Komisii MsZ pre výstavbu a technickú infraštruktúru a v Komisii MsZ pre sociálny rozvoj, bývanie a zdravie.
  • V. Schválenie materiálu nebude mať priamy dopad na rozpočet mesta.